O Martine Machaňovej

Ako som sa prepracovala od hádok a nedorozumení v rodine, až k pomoci a vzdelávaniu detí, rodičov a učiteľov

K NLP som sa dostala veľmi zaujímavým spôsobom. Spomínam si, ako mi zavolala pani riaditeľka zo škôlky, ktorú som navštevovala ako dieťa, že jedna maminka potrebuje opatrovať synčeka.

„Pani je veľmi pracovne a časovo vyťažená, vedie inštitút NLP a ide o matku samoživiteľku“ :povedala mi.

Ako študentka strednej školy som bola za takú brigádu veľmi rada a hneď som to vzala. Dodnes si pamätám ten pocit, keď som vstúpila do izby, kam som ukladala jej synčeka. Pohľadom som zašla na knižnicu, kde bolo veľa kníh a v rôznych jazykoch.

Všetky knihy ale mali niečo spoločné. Tri pre mňa záhadné písmenká: „NLP“

Zvláštne, pomyslela som si v duchu. Vedela som však, že sa musím dozvedieť viac a tak som veľmi netrpezlivo čakala, kým sa maminka toho chlapca vráti domov. O desiatej večer dorazila domov veľmi príjemná, milá a elegantná pani menom Zorka. Spoločne sme si sadli a začal sa úžasný rozhovor, kedy mi ochotne odpovedala na všetky moje otázky a vysvetlila, čo to vlastne NLP je.

V tej chvíli som vedela, že to chcem poznať a študovať, a bolo rozhodnuté.

Tak som nastúpila na ďalší practicioner a s istotou môžem povedať, že to bolo moje najlepšie rozhodnutie v živote.

Takmer každá naša debata končila hádkou a vzájomným neporozumením

Šlo aj o to, že som sa potrebovala naučiť komunikovať so svojou rodinou a najviac s maminkou a babičkou. Pretože takmer každá naša debata končila hádkou, vzájomným neporozumením a nepríjemnými pocitmi na oboch stranách, bolo pre mňa dosť ťažké s nimi komunikovať.

V tomto smere mi pokročilé nástroje z NLP, napríklad zmyslový jazyk a konštruktívne otázky, alebo slávne princípy NLP zachránili vzťahy. Ako som ich postupne spoznávala a začala nielen hlbšie chápať, ale hlavne aj prakticky používať, nedorozumenia začali ustupovať a hrany trecích plôch našich vzťahov sa začali obrusovať. Ja som z toho bola veľmi šťastná.

Mimo toho som sa začala mať viacej rada, dovolila som si urobiť radosť a pochopila som, že môžem dokázať vo svojom živote veľké veci, pokiaľ ich správne naformulujem a urobím preto správne kroky.

Vďaka NLP sa môj život zmenil od základov

No a keď k tomu pridáme fakt, že som odbúrala hromadu negatívnych presvedčení, tak môžem s určitosťou potvrdiť, že sa vďaka NLP zmenil môj život od základov.

Pretože ma vždy lákalo a priťahovalo pracovať s deťmi, tak som oslovila tú samú pani riaditeľku materskej škôlky, kde som bola ako dieťa a ktorá ma odporučila Zorke. Oslovila som ju s projektom, ktorý som vypracovala ako záverečnú prácu na seminároch NLP Master: „Vzdelávanie predškolnej a školnej angličtiny formou NLP“.

Považujem za výnimočnú príležitosť, že mi pani riaditeľka umožnila projekt vyskúšať a podarilo sa.

„Ako to robíte a ako sa Vám darí to, že sa naše deti v angličtine zlepšujú a že úplne zmenili vzťah k jazyku...?“

S takouto alebo podobnými otázkami ma s pravidelnou istotou začali zastavovať zvedaví rodičia, ktorí sa ďalej vypytovali, ako to robím. Ja im s úsmevom na tvári vždy odpovedám: Viete, existuje jedna psychológia, ktorá sa nazýva NLP a jej nástroje používam na to, aby som spoznala deti do hĺbky a dokázala pre nich vytvoriť výuku na mieru. Najdôležitejšie je, že mi pomáhajú vytvoriť dôvernú a priateľskú atmosféru, ktorá vytvára vynikajúce podmienky pre učenie.“ To som si mimochodom overila za svoju mnohoročnú prax a je to nádherný pocit, keď vidíte, ako veľmi sa dá druhým ľuďom pomôcť.

Pokiaľ dokážeme vytvoriť harmóniu porozumenia medzi rodičmi, deťmi a učiteľmi, vyhráme všetci

Mimochodom, teraz sa zameriavam na komplexnejšie spektrum štúdia v oblasti predškolnej a školnej výuky detí, semináre pre učiteľov, rodičov a deti, detský koučing s pomocou NLP a používanie myšlienkových máp, ktoré sú výborným pomocníkom pri výuke.

Pretože pokiaľ dokážeme prepojiť a vytvoriť harmóniu porozumenia medzi rodičmi a deťmi, deťmi a ich učiteľmi, vyhráme všetci. Nielen preto, že naše deti začne učenie baviť, ale aj rodičia plne pochopia, aké myšlienkové stratégie ich deti na učenie používajú. A samozrejme ide aj o učiteľov, ktorí zrazu vidia, počujú a dokážu so svojimi žiakmi prežívať ich úspechy.

Totižto detičky sú úžasné, pretože všetky informácie rýchlo nasiaknu a preto je veľmi dôležité, čo pred nimi hovoríme a akým spôsobom im informácie predávame. Sama mám skúsenosť, pretože moje dieťa je v škôlke a má ho úžasná pani učiteľka, ktorá mala záujem spoznať NLP a taktiež ho pri výuke používa.

A to je môj príbeh cesty k NLP. Od hádok a vzájomného neporozumenia s babičkou a maminkou, až po vzdelávanie rodičov, učiteľov a detí s cieľom hlbšie pochopiť samého seba a rešpektovať odlišné spôsoby správania a učenia sa okolo nás.

Moje certifikáty

Certifikát NLP Practicioner

Certifikát NLP Master Practicioner

Radi by ste sa niečo spýtali priamo Martinky?
Napíšte jej súkromnú správu