O Honzovi Teplíkovi

Ako som opäť získal motiváciu k športu a lepšie začal chápať životné situácie, a našiel ich riešenia

Aj keď moje prvotné zoznámenie s Neurolingvistickým programovaním prebehlo trošku iným spôsobom, než tomu väčšinou býva u ostatných ľudí, bolo to veľmi zaujímavé. Konkrétne sa to odohralo cez koučing, kedy skupinka študentov druhého stupňa NLP – NLP Master Practicioner, mala v rámci certifikácie možnosť pozvať známeho, ktorého by s pomocou NLP spoločne previedli kreatívnym procesom.

Bol to pre mňa veľký krok z komfortnej zóny

Poznáte to, keď idete do niečoho, o čom presne neviete, čo vás čaká? Presne tak som sa cítil, keď ma na certifikáciu pozvali, aby ma procesom previedli. Váhal som nad rozhodnutím, či tam mám naozaj ísť, ale už pri prvom zoznámení s absolventmi som si bol vedomý toho, že títo ľudia sú mi nejakým zvláštnym spôsobom blízky. Na základe toho som bol potom schopný byť uvoľnený behom celého koučingu a nielenže zdieľať s nimi momentálne myšlienky, ale aj mať možnosť nahliadnuť na životné situácie iným spôsobom.

Táto životná skúsenosť ma neskôr inšpirovala k absolvovaniu oboch stupňov NLP – NLP Practicioner a NLP Master Practicioner.

Honza Teplík, Neurolingvistické programovanie v športe, NLP v športe, šport, motivácia

Ešte predtým, v dobe, kedy som sa rozhodoval, či mám ísť na kurz NLP, som mal už základné znalosti o psychológii a taktiež som si bol vedomý určitých myšlienok, spomienok a nedoriešených situácií vo svojom živote v súvislosti s rodinou, vzťahmi, priateľmi a v športe, ktorý tak milujem.

Pretože som si prial všetko vyriešiť, rozhodol som sa absolvovať NLP Practicioner.

Behom celého kurzu a aj po ňom som cítil obrovskú úľavu a odľahčenie...

Podarilo sa mi to práve preto, pretože som pochopil väčšinu svojich myšlienok, strachov a rôznych správaní, a dostal tak možnosť byť viac sám sebou, a nenechať sa ovládať negatívnymi presvedčeniami.

Semináre ma naučili viac pracovať so sebou samým, získal som schopnosť pomáhať ostatným a taktiež veľkú empatiu. Rovnako tak sa zlepšila moja komunikácia s ďalšími ľuďmi, začal som lepšie chápať životné situácie a vynaliezať ich riešenia.  

Postupom času som sa dostal do situácie, kedy som sa rozhodol zmeniť zamestnanie, v ktorom mi dlhodobo niečo unikalo, pretože som celé dni vysedával v kancelárii, a dokázal som aj napomáhať kamarátom a priateľke pri riešení zložitých životných situácií. A aby som nezabudol, zmenil sa aj môj prístup a motivácia k športu.

Honza Teplík, Neurolingvistické programovanie v športe, NLP v športe, šport, motivácia

A presne to je ono

Honza Teplík, Neurolingvistické programovanie v športe, NLP v športe, šport, certifikácia, Zorica Gajič, NLP Inštitút

Pretože som vášnivý športovec, NLP znamenalo pre mňa obrovský prínos v rámci športu a tejto oblasti sa chcem venovať aj v budúcnosti. To u mňa znamená, že chcem pomáhať ľuďom s motiváciou v športe, pomáhať im zlepšovať ich športové výkony a ukazovať im celkový prínos, a význam športu v živote ľudí.

Zrejme z toho dôvodu sa najviac sústredím na používanie modelu NLP v športe a v komunikácii. Sám som vášnivý športovec a tak rozumiem, akú veľkú a dôležitú rolu v športe a ostatných aktivitách hrá psychika. Na základe toho pracujem na stanovovaní a plnení cieľov, motivácii a zlepšovaní výkonov.

Sami to poznáte a určite ste si všimli, že komunikácia či už cez sociálne siete, telefón alebo osobne, prebieha každý deň a tým sa zvyšuje obtiažnosť komunikovať a správať sa tak, ako si prajeme. Práve NLP mi umožnilo pomáhať sebe a aj ostatným chápať dennodenné maličkosti, ktoré teraz pomáham chápať aj ostatným, aby som zlepšil momentálnu náladu ľudí a obmedzil budúce nezhody.

A čo do budúcna?

Prajem si pracovať s ľuďmi a napomáhať im v oblastiach, v ktorých sa necítia príjemne, motivovať ich k zdravému životnému štýlu a dosahovaní ich cieľov a snov, a umožniť im pochopenie vlastných myšlienok. Pretože práve to je jedna z vôbec najdôležitejších veci, nemám pravdu?

Radi by ste sa niečo spýtali priamo Honzu?
Napíšte mu súkromnú správu