FAQ alebo čo všetko vás v súvislosti s 
NLP zaujíma Čo je NLP - Neurolingvistické programovanie?

Neurolingvistické programovanie je psychológia, ktorá vznikla modelovaním najúspešnejších vyjednávačov, obchodníkov, ale predovšetkým terapeutov, ktorí dokázali svojimi jazykovými schopnosťami meniť ľudí a pomáhať im z ťažkých problémov, pri ktorých ostatní zlyhávali. NLP dali dohromady John Grinder a Richard Bandler na počiatku 80. rokov, po skúmaní vzorcov myslenia a komunikácie Fritzsa Pearlsa - experta na gestalt terapiu, Virgínie Satir - expertky na rodinnú terapiu a Miltona H. Ericksona - legendárneho odborníka na hypnoterapiu. John a Richard skúmali ich vzorce jedinečnosti a výnimočného úspechu a keď ich spojili, dali im názov Neurolingvistické Programovanie. Následne začali pomocou kníh a seminárov túto jedinečnú psychológiu rozširovať po celom svete. Pre ďalšie doplňujúce informácie v súvislosti s históriou neurolingvistického programovania, sa obzrite na blog.

Čo je pravdy na tom, že NLP a hypnóza sú nástroje manipulácie?

Svojimi výrokmi na tému NLP a hlavne hypnózy, sa veľa ľudí, filmov, seriálov, rôznych sekt atď. zaslúžilo o to, že sú tieto oblasti psychológie medzi verejnosťou posudzované ako manipulácia. Značne tak poškodili (a stále poškodzujú) tieto vedné odbory v očiach laikov, ktorí už len pri spomenutí týchto slov zažívajú nepríjemné pocity. Manipuláciou sa rozumie viesť človeka smerom, ktorý mu môže vo výsledku uškodiť. Manipulátora zaujímajú len jeho ciele a niekedy sa dokonca snaží druhému zámerne uškodiť. NLP a hypnóza naopak presadzujú cesty ekológie a pomáhania ľuďom dosahovať to, po čom túžia, pričom sa snažia napĺňať ich život spokojnosťou. Tvorca NLP Richard Bandler vytvoril NLP ako nástroj slobodného uvažovania - aby ste práve vďaka nemu dokázali vybehnúť z koľají, ktorými nás vedie okolie, média, politici a celkovo dnešný svet. A samozrejme, aby ste boli schopný vzdorovať a ubrániť sa manipulácii, a pomáhali sebe a ostatným dosahovať vynikajúce výsledky.

Je veľa NLP trénerov a inštitúcií. Poradíte mi, ako si mám vybrať medzi nimi vybrať čo najlepšie?

Nie vždy je jednoduché si vybrať, pretože ako hovoríte, na trhu je veľa ľudí, ktorí sa pohybujú v tejto brandži. V nasmerovaní vám môžu pomôcť referencie spokojných klientov a zistenia o tom, či daná inštitúcia alebo tréner disponujú medzinárodne uznávanými a právoplatnými certifikáciami. Ďalšia vec je, že certifikáty absolventom môže udeľovať len medzinárodne uznaný inštitút po absolvovaní riadneho tréningu. To znamená, že je zakázané udeľovať certifikáciu bez oprávnenia, prípadne za videotréningy a pod. Čo sa týka NLP Inštitútu, spolupracujeme len s riadne kvalifikovanými lektormi, ktorí prešli minimálne oboma NLP stupňami (practicioner a master), asistovali na celom výcviku na úrovni practicioner alebo master, a pravidelne na sebe pracujú a vzdelávajú sa.

Z akého dôvodu sú NLP tréningy a koučingy tak veľmi drahe?

Áno, NLP tréningy a koučingy patria medzi tie drahšie. Ide ale o to, ako vnímate hodnotu informácií a ako si uvedomujete hodnotu času. NLP nám umožňuje prinášať klientom vysnívané zmeny veľmi rýchlo a práve to je jeho obrovská pridaná hodnota. Ak ste sa napríklad 20 rokov trápili s fóbiou a NLP terapeut vám ju pomôže spracovať za hodinu, nestálo by to za tie peniaze? V podstate ide len o to, čo všetko položíte vedľa seba na misky váh. Je to ako keď by mal podnikateľ zaplatiť za predajnú stránku 2000€ a jemu sa to zdá veľmi drahé. Pritom ale netuší, že mu tá stránka môže pomôcť zarobiť desaťnásobky tejto sumy v porovnaní s tým, keby si to mal písať sám, prípadne by mu to niekto spravil zle. NLP je totižto model vytvorený pre rýchle, zaručené a trvalé zmeny, a nadobudnúť schopnosti na to, aby bolo prezentované a používané tým správnym spôsobom, trvá roky. Preto je prirodzené, že pridaná hodnota NLP workshopu a koučingov bude ďaleko za hranicami hodnoty bežného workshopu alebo hodiny sedenia u človeka, ktorý si načítal pár kníh a článkov, prípadne má za sebou trojdňový kurz. Na základe toho sa potom samozrejme zvýši aj cena.

Hovorí sa, že NLP vychádza z modelovania - čo to znamená a koho je možné modelovať?

Áno. NLP vzniklo modelovaním. To znamená, že vzniklo pozorovaním vzorcov myslenia, talentov, komunikačných vzorcov... ľudí, ktorí dosahovali vo svojich odboroch ďaleko lepšie výsledky, než sa to darilo ostatným. A presne o tom je modelovanie - o využívaní vzorcov úspešností pre dosiahnutie lepších výsledkov. Samozrejme nejde o tupé kopírovanie s cieľom byť presne ako niekto iný, pretože to môže byť za určitých okolností veľmi kontraproduktívne. NLP naopak vyšľapalo chodník modelovania pozorovaním talentov a jedinečností výnimočných osobností, s cieľom zaviesť ich do života každého z nás tým spôsobom, že si ich prispôsobíme podľa seba - aby s nami ladili. Len tak nám môžu byť tieto vzorce užitočné a prinášať nám obohatenie či už po mentálnej, alebo materiálnej stránke. Čo sa týka otázky, koho je možné modelovať, tak práve NLP učí jednoduché a aj značne pokročilé postupy, ako je možné modelovať kohokoľvek. Od rodičov, priateľov, známych osobností, hercov, filmových postáv... až po rôznych hrdinov a dobyvateľov, prípadne mysliteľov z minulosti.

Pomôže mi NLP v prípade, že nedokážem efektívne komunikovať a cítim, že sa mám kde zlepšovať?

NLP by sme mohli charakterizovať aj ako vedu o komunikácii, ktorá učí ľudí správne komunikovať ako s ostatnými, tak aj so samým sebou (pomocou vnútorného dialógu). Ako sme si už povedali, NLP vznikalo modelovaním spôsobu myslenia a komunikačných vzorcov terapeutov, ktorí dosahovali pri práci s klientmi vynikajúce výsledky. Na základe tohto modelovania sa zistilo, že tá vôbec najúspešnejšia komunikácia prebieha vtedy, keď sa človek svojou komunikáciou najprv naladí na svet toho druhého a následne predá svoje posolstvo tak, aby dosiahol svoj komunikačný cieľ. V tejto súvislosti NLP disponuje množstvom zaujímavých nástrojov a postupov, ako urobiť komunikáciu zaujímavejšiu, pestrejšiu a uchopiteľnejšiu, a s pomocou ktorých zvládnete komunikovať omnoho efektívnejšie, než sa vám doteraz darilo. Súčasne s tým sa naučíte chápať rôzne myšlienkové pochody, vďaka ktorým sa na ľudí dokážete naladiť novým spôsobom a následne s nimi vytvárať komunikačnú harmóniu. A práve vďaka tomu sa vaša komunikácia vyšplhá na vyššiu úroveň.

Mám rôzne strachy a neviem, čo s tým. Pomôže mi v tom NLP?

Tu ide o váš mozog a to, ako presne zakódoval do hĺbok vašej mysle informácie, ktoré vám vytvárajú obavy, fóbie, prípadne vďaka nim pociťujete v určitých situáciách strach. Naša myseľ je veľmi kreatívna a práve v súvislosti so strachom nám väčšinou prináša hororové obrazy situácií, ktoré majú ešte len nastať a pritom to môže prebiehať úplne inak. Na základe toho sa potom bojíme a prežívame nepríjemné pocity. Neurolingvistické programovanie je v tomto smere vynikajúci nástroj pre rozpúšťanie a odstraňovanie rôznych strachov, nepríjemných pocitov a odstraňovanie zlozvykov. Takže áno, určite vám pomôže.

Niekedy cítim, že prežívam silné vnútorné súboje. Dá sa s tým niečo robiť?

To, čo popisujete, je stav nazývaný vnútorný konflikt. Ako keby doslova jedna časť vo vás chcela niečo urobiť a tá druhá časť je zásadne proti tomu. Môže sa to zdať, ako keby bol človek medzi mlynskými kameňmi, prípadne v zajatí nepríjemnej dilemy. V tomto smere s pomocou NLP dokážeme osloviť tie časti, ktoré proti sebe bojujú a odhaliť, akú sú ich jednotlivé úmysly. Následne je možné vyvolať harmóniu, pokoj a uvedomiť si, ako uspokojiť obe stránky tejto mysle tak, aby ste sa vo výsledku cítili príjemne.

Podľa čoho spoznám, že používam pre dosiahnutie cieľa efektívnu stratégiu?

Odpoveď môže byť v tomto prípade omnoho jednoduchšia, než otázka. Efektívnu stratégiu spoznáte nasledovným spôsobom: budete pozorovať a premýšľať nad tým, či vás vaše aktuálne správanie a následné konanie vedie smerom k požadovanému cieľu. Ujasnite si, čo presne chcete dosiahnuť a čo je vaším cieľom, a následne sa pýtajte - pomáha mi moje správanie a konanie dostať sa tam, kam potrebujem? Ak áno, pokračujte. Ak nie, zmeňte vstup, pretože len tak môžete dostať niečo iné na výstupe.

Presvedčenia vraj formujú náš život a to, či budeme šťastní, úspešní a zdraví. Čo vlastne sú a aké poznáme typy?

V najjednoduchšej podstate sú presvedčenia určité výroky, ktoré sme vzali za pravdivé. De facto je to niečo, čomu veríme a sme si istí, že to tak je. Vo svojej najzákladnejšej forme existujú presvedčenia posilňujúce a obmedzujúce. Posilňujúce presvedčenie môže vyzerať nasledovne: "Peniaze mi umožnia prežiť šťastnejší a spokojnejší život, a umožnia mi pomáhať rodine a blízkym". Naopak, obmedzujúce presvedčenie v súvislosti s peniazmi môže vyzerať takto: "Peniaze kazia charakter". Na základe toho sa potom presvedčenia z veľkej časti podpisujú na kvalite nášho života. Napríklad človek, ktorý uveril tomu, že "peniaze kazia charakter" značne touto podvedomou vierou ovplyvňuje svoju budúcnosť a to, či zarobí vo svojom živote peňazí viac, alebo menej. NLP disponuje radou nástrojov pre prácu s presvedčením a aj keď je niekedy práca s presvedčením náročná, je vynikajúce vedieť, že to môže priniesť výnimočné výsledky. Aby sme si to zrnuli, presvedčenia určujú, čo si budeme všímať, kam budeme dávať pozornosť, čo budeme vyhľadávať a čo nie. Možno vás ešte napadlo, ako presvedčenie odhalíte - človek svoje presvedčenie bude obhajovať a vždy vytvorí dôvod, pre ktorý je dobré tomu presvedčeniu veriť, prípadne si nájde iné obranné mechanizmy, ktorými to presvedčenie obháji.

Máte ďalšie otázky alebo vás niečo zaujalo?
Napíšte nám a my vám radi pomôžeme.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely vyřešení vašeho dotazu.